МЕЂУНАРОДНИ ДАН ПИСМЕНОСТИ

Међународни дан писмености УНЕСКО-ова је иницијатива. Обележава се сваког 8. септембра.
Циљ је да се сваке године међународна заједница подсети на статус писмености и образовања одраслих на глобалном нивоу, односно да се упозори на проблем неписмености, који још постоји у већем делу света.
Према подацима Института УНЕСКО за статистику, у свету постоји око 774 милиона неписмених особа, што чини око 16,1% становништва старог 15 и више година – већином жена. Још 67 милиона деце основношколског узраста није у школи, а 72 милиона адолесцената нижег средњошколског узраста, такође, не може да оствари своје право на образовање. Најмања стопа писмености, око 23%, је у Малију.
Поводом обележавања Дана писмености, ученици млађих разреда матичне школе су са својим учитељима Љиљаном, Славицом, Миланком и Зораном, кроз слободне наставне активности, указали на значај познавања различитих видова писмености.