ДАН СЕЋАЊА НА ЖРТВЕ ХОЛОКАУСТА

Дан сећања на жртве холокауста, геноцида и других жртава фашизма у Другом светском рату јесте државни празник, односно дан сећања, који се обележава у Србији сваке године, 22. априла.

Дан сећања обележава се као спомен на 22. април 1945. године и пробој групе заробљеника усташког логора смрти у Јасеновцу-Доња Градина у НДХ, а посвећен је свим Србима, Јеврејима и Ромима страдалим у масовним и нечовечним убиствима током Другог светског рата.

Тог дана је 600 од укупно 1.073 још увек живих логораша напало усташку стражу и кренуло у пробој који је преживело само њих 91.

У знак сећања на жртве Другог светског рата, ученици наше школе су имали прилику да погледају потресну исповест Софије Урошевић, која је преживела Јасеновац, наш мали допринос у циљу очувања сећања на страдале.